Megszólalt a trianoni harang

A Nemzeti Összetartozás Napja június 4-e, 1920-ban ezen a napon kényszerítették a magyar küldöttséget arra, hogy aláírja az igazságtalan békediktátumot. Ez a nap a magyar nemzet történetének gyásznapja. A kollégium 6. tanulócsoportja a Velem-novákfalvi történelmi parkban tartotta megemlékezését.

Ezen a napon a Nagy-Magyarország térképe melletti kopjafára a nemzeti színű szalag mellé fekete gyászszalag is került. Itt a történelmi 64 vármegyénk egy-egy kopjafát is kapott, rajta címerével és részletes ismertetővel: területének és lakosságának hányad részét csatolták el Trianon után. Külön van kopjafája a nyolc perszonáluniós (Horvátország és Dalmácia) vármegyének. Minden olyan vármegyének a kopjafáján, ahonnan területet csatoltak el, a nemzeti színű szalag mellett gyászszalag is van. Csak tíz vármegye kopjafáján nincs gyászszalag… Unger Ilona idegenvezetőnk a gyásztól meghatódva, ám mégis lelkesítve beszélt a trianoni békediktátum előzményeiről és következményeiről vers idézetekkel is. Mélyebb érzésű tanulóink szemében könnyek jelentek meg. Pontban fél ötkor megszólalt a trianoni harang, csakúgy, mint kilencvenkilenc évvel ezelőtt egész Nagy-Magyarországon. A harangzúgás után diákjaink a haranglábnál elkezdték énekelni a Himnuszt, amihez csatlakoztak a történelmi parkban megemlékező más csoportok is.

 

Szerző: 
Török Miklós
Címkék: